Almanya’da hükümetten memnuniyet oranında rekor düşüş

Almanya’da hükümetten şad olanların oranında rekor düşüş yaşandığı ve her beş bireyden yalnızca birisinin memnuniyet hissettiği bildirildi.

Kamu yayıncısı ARD’nin yaptığı ankete nazaran ana muhalefet pozisyonunda bulunan Hristiyan Toplumsal Birlik Partileri (CDU-CSU) yüzde 29, koalisyon hükümetini oluşturan Sosyal Demokrat Parti yüzde 18, Yeşiller yüzde 15, Hür Demokrat Parti (FDP) ise yüzde 7 oy oranına sahip.

Ankete nazaran halkın yüzde 79’u federal hükümetin çalışmalarından mutlu değil.

Ankette çok sağcı Almanya için Alternatif Partisinin (AfD) yüzde 18 ile ülkenin üçüncü büyük partisi pozisyonuna geldiğine işaret edildi.

Aşırı sağcı AfD’nin oy oranının Başbakan Olaf Scholz’un partisi SPD ile tıpkı düzeye gelmesi dikkati çekti. Alman seçmenlerin, göç siyaseti ve artan mülteci sayılarıyla büyük ve esaslı partilerde yaşanan hayal kırıklığı sebebiyle AfD’ye kaydığı bildirildi.

Sol Partinin ise yüzde 4 ile, ülkedeki yüzde 5’lik seçim barajının altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu kaydedildi.

Almanya’da 2021’de yapılan seçimlerde koalisyon hükümetini oluşturan partilerden SPD yüzde 25,7, FDP yüzde 11,5 ve Yeşiller yüzde 14,5 oy almıştı. Muhalefetteki partilerden ise CDU-CSU yüzde 24,1, AfD yüzde 10,3 oyda kalmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir