Bakan Özhaseki: 127.9 milyar liralık yatırım gerçekleştirdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2012 yılında “Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm” sloganıyla İstanbul’dan başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğini tüm Türkiye’de hayata geçiren Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul’un 39 ilçesinde 188 farklı alanda kentsel dönüşüm çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Göreve geldiği günden itibaren önceliğini zelzeleden etkilenen 11 ilin inşa ve ihya çalışmalarına ve İstanbul’un muhtemel bir sarsıntıya karşı dirençli hale getirilmesine ağırlaştıran Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul başta olmak üzere tüm kentlerin kentsel dönüşümle sağlıklı ve inançlı hale getirilmesi konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

YAKLAŞIK 800 BİN BAĞIMSIZ KISMIN DÖNÜŞÜM SÜRECİ TAMAMLANDI

İstanbul’un 39 ilçesinde 188 farklı alanda kentsel dönüşüm çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirten Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğiyle riskli yapıları yenileyerek vatandaşlarımızı sağlıklı, inançlı ve etraf dostu yapılara kavuşturuyoruz. Bu manada İstanbul’umuzu sarsıntı başta olmak üzere tüm afetlere karşı dirençli hâle getirmekte kararlıyız. İstanbul’da yaklaşık 800 bin bağımsız kısmın dönüşümünü tamamladık, vatandaşlarımıza konutlarını, yeni sağlıklı yuvalarını teslim ettik. 142 bin 548’i Bakanlığımız eliyle olmak üzere özel bölüm ile birlikte toplamda 170 bin 941 bağımsız kısmın dönüşüm süreci devam ediyor. 2012’den bugüne kadar kentsel dönüşüm kapsamında 127 milyar 926 milyon TL pahasında yatırım gerçekleştirdik. İstanbul’da acil dönüşmesi gereken 600 bin bağımsız kısım başta olmak üzere toplamda 1,5 milyon konutu 5 yıl içerisinde dönüştüreceğiz. İnşallah İstanbul’muzun 39 ilçesini sarsıntı başta olmak üzere tüm afetlere karşı dirençli hale getirene kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA 4 MİLYAR 191 MİLYON 500 BİN TL KİRA YARDIMI YAPILDI

İstanbul’da kentsel dönüşümü için 2012 yılından bugüne kadar 127 milyar 926 milyon TL kaynak aktardıklarını vurgulayan Bakan Özhaseki, kentsel dönüşümle konutunu dönüştüren vatandaşlara Bakanlık olarak 4 milyar 191 milyon 500 bin TL kira yardımı yapıldığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir