Başkan Aktaş: “Trafik yükümüz 3 kat hafiflemiş olacak”

BURSA (İGFA) – Bursa’yı daha ileriye taşıyacak yeni devirdeki vizyonunu ve gerçekleştireceği projelerini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, toplu taşıma konusunda gerçekleştirdikleri projeler kadar yol ve kavşak çalışmalarının da kent içi ulaşım noktasında hayati kıymete sahip olduğunu hatırlattı. Bursa’nın doğu batı sınırında Kestel’den başlayıp Acemlerde çatallaşarak Mudanya ve İzmir istikametinde iki kola ayrılan tek bir ana ulaşım aksına sahip olduğunu lisana getiren Lider Alinur Aktaş, bu aks üzerinde geçtiğimiz devirde bilhassa Acemler bölgesinde yapılan düzenlemelerle aksın fizikî altyapısını tamamladıklarını söyledi.

KUZEY KORİDORU
“Şimdi yıllardır konuşulanı gerçekleştirme ve ulaşımda dönüşüm zamanı” diyen Lider Aktaş, tek ana aksa alternatif biri kuzey oburu de güney istikametinde olmak üzere iki yeni koridor oluşturduklarını belirtti. Kuzey koridorunun ayrıntıları hakkında bilgi veren Lider Aktaş, “Gürsu-11 Eylül Bulvarı ortasında 2.3 kilometre uzunluğundaki güzergahla araçlar Gürsu ve Otosansit kavşaklarını kullanmadan direkt 11 Eylül Bulvarı’na ulaşacak. Tekrar 11 Eylül Bulvarı’ndaki Şirinevler Kavşağı ile İstanbul Caddesi ortasında 9.5 kilometrelik yeni bir aks oluşturacağız. İstanbul Caddesi-Yeniceabat-Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı güzergahında 8.5 kilometrelik irtibat yolu ve 8 kavşak ile kuzey koridorunun en kıymetli modüllerinden birini oluşturuyoruz. Koridorun üçüncü kısmında Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nı 3 gidiş, 3 geliş olacak halde direkt olarak Hamitler üzerinden Filament kavşağına bağlıyoruz. Öbür bir güzergahta da Recep Tayyip Erdoğan Bulvarını 6 adet kavşak ve 7 kilometrelik yol ile Emek-Geçit, Nilüferköy üzerinden Mudanya Yolu’na bağlıyoruz. Kuzey koridoru projemizle yepisyeni bir güzergahla kentin doğusundan batısına kadar seyahat imkanı sağlıyoruz” diye konuştu.


GÜNEY KORİDORU
Kuzey koridorunda sağlayacakları konforun bir benzerini ‘Güney koridoru’ ile vatandaşa sunacaklarını anlatan Lider Aktaş, “En doğu kesimde Kestel-Otosansit ortasında Ankara Yolu’na alternatif olacak formda bölünmüş yol olarak 5.5 kilometre uzunluğunda yeni bir arter oluşturma çalışmalarımız tamamlanma kademesine geldi. Bu çalışmalar kapsamında Balıklıdere üzerine inşa edilen köprü ve ilişki yollarının akabinde Türkmenbaşı-Erdoğan Caddesi İlişki Yolu’nu da hizmete açtık. Birinci kısmın devamında Otosansit ile Orhaneli yolu ortasında kentin güneyinden geçen, kent siluetini bozmayan, kısmen kentsel dönüşüm uygulamalarıyla elde edilecek alanlar ve yer yer sanat yapısı geçişleriyle desteklenecek 16 kilometrelik yeni bir arter oluşturuyoruz. Orhaneli Yolu’na bağlandığımız noktadan Çalı-Görükle-Şehir Hastanesi güzergahında ağır taşıt trafiğini yönlendirmek ve İzmir yoluna alternatif oluşturmak üzere 9 kilometre uzunluğunda ve 3 şeritlik duble yol açıyoruz. Çalı Kavşağı-Hasanağa ortasında mevcut haliyle tek gidiş tek geliş olan 11 kilometrelik kısmı bölünmüş yol olarak genişleterek, sanayi bölgeleri ve yerleşim alanlarına ulaştırıyoruz. Hasanağa-İzmir Yolu ortasındaki 9.5 kilometrelik yol kontağını 40 metreye genişleterek, yapacağımız 7 kavşak düzenlemesiyle konforlu hale getiriyoruz. Güney koridorunun en batı kısmındaki 4.2 kilometrelik yolla Hasanağa OSB ve Kayapa OSB’den kaynaklanan ağır taşıt trafiğini, İstanbul-İzmir Otoyolu’na kent içi trafiği etkilemeden direkt yönlendiriyoruz. Sürece çoktan başladık” dedi.

TRAFİK YÜKÜ HAFİFLEYECEK
Kuzeyde ve güneyde oluşturdukları bu iki koridorda inşa edecekleri iki tünelle Bursa için bir birincisi gerçekleştirmiş olacaklarını lisana getiren Lider Aktaş, “Kuzey koridorunda yer alan 5.5 kilometrelik tüpten oluşacak tünelimiz, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’ndan başlayarak Cet Bulvarı’na direkt çıkacak. Yeniden tünel içerisinde Filament Kavşağı öncesi bölgeden ayrılan bir kolla direkt Mudanya yoluna bağlanacak. Güney koridorda yer alan 3 kilometrelik tüpten oluşacak tünelimiz, Doburca bölgesinden başlayarak Çekirge sırtlarından yüzeye çıkacak. Tüm bu çalışmalar sonucunda tek bir ana çizgi üzerine konumlanmış kentimizi 3 ana hatta kavuşturuyoruz. Tabi birbirine irtibat yollarıyla birlikte Bursa trafiği artık üçe bölünecek. Hasebiyle en kolay tabirle trafik yükümüz yaklaşık 3 kat hafiflemiş olacak” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir