Göçmen teknesi göz göre göre mi battı? Yunan yetkililerin şüpheli açıklamaları

Geçen hafta Yunanistan’ın Mora Yarımadası açıklarında bir göçmen teknesi battı. Yaşanan faciada 78 kişinin öldüğü tespit edilirken 100’den fazla kişi sağ olarak kurtarıldı.

Birleşmiş Milletler’in açıklaması ise yaşanan facianın çok daha büyük olduğunu ortaya koyuyor. BM, gemide kapasitenin çok üzerinde yolcunun bulunduğunu ve en az 500 kayıp olduğunu söylüyor. Kayıp bireyler için umut penceresinin kapanmak üzere olduğu tabir ediliyor.

Umuda seyahat için hayatlarını tehlikeye atan onlarca insanın mevti, olayda bir ihmal mi yaşandı sorusunu akıllara getirdi. Gerçekten Birleşmiş Milletler de gemiye yönelik tam ölçekli bir kurtarma operayonu için çok geç kalındığını belirtip, Yunan görevlilerin olaya yaklaşımı hakkında soruşturma daveti yaptı.

Yunan yetkililer geminin hareket halinde olduğunu öne sürüyor. BBC’nin ulaştığı bilgilere nazaran ise gemi batmadan saatler evvel hareket etmeyi durdurmuştu. Yüzlerce insan denizin ortasında kalmıştı.

FRONTEX: YUNAN YETKİLİLERİ BİLGİLENDİRDİK

Kaynak: Yunan kıyı güvenliği

Avrupa Birliği’nin sınır koruma ajansı Frontex, geminin alabora olmadan evvel tespit edildiğini ve Yunanistan kıyı güvenliğinin hususla ilgili bilgilendirildiğini söyledi.

Frontex Yöneticisi Hans Leijtens, “Salı günü iş arkadaşlarım, içinde muhtemelen insan kaçakçıları tarafından sıkıca bir ortaya getirilmiş 600 kişinin Yunanistan’a gerçek gittiği balıkçı teknesini tespit etti. Misyonumuz olduğu üzere tekneyi lokal makamlara bildirdik. Teknenin çarşamba günü batmış olması ve trajik bir kazanın daha yaşanmış olması son derece üzücü.” demişti.

YAŞANANLARIN ÇİZELGESİ

Yunan kıyı güvenlik grupları ise salı sabahı 10.00’da tespit edilen geminin, helikopterler tarafından 17.35 civarında hareket halinde bulunduğunu söyledi. Göçmen gemilerinde takip sistemi olmadığı için geminin hareketlerini takip etmek mümkün değil. Birebir biçimde kıyı güvenlik takımlarına ilişkin gemilerde de takip sistemi bulunmuyor. Ortadan geçen yedi saatte ise şunlar yaşandı:

14.17’de denizlerdeki göçmenlere yardım ulaştırmayı hedefleyen Alarm Phone, teknenin sorun yaşadığına dair bir davet aldı.

Saat 17 sularında göçmen teknesine yakın pozisyonda bulunan Lucky Sailor isimli bir öteki gemi kuzeye gerçek keskin bir dönüş yapıyor. BBC grubunun konuştuğu Lucky Sailor’daki yetkililerin anlattıklarına nazaran Yunanistan kıyı güvenliği Lucky Sailor’a göçmen teknesine su ve yiyecek yardımı yapıp yapamayacağını sordu.

Lucky Sailor’dan üç saat sonra yani 20 sularında bu sefer Faithful Warrior ismindeki bir öteki gemi göçmen teknesine yiyecek yardımı yapıyor.

BBC’nin MarineTraffic bilgilerine nazaran oluşturduğu görsel

Resmi açıklama geminni 19.40 ve 22.40 ortasında hareket halinde olduğu ve geminin uzaktan takip edildiği tarafındaydı. Daha sonra Yunanistan kıyı güvenlik grupları geminin yakından çekilmiş manzaralarını paylaştı. Bu da uzaktan takip argümanlarına gölge düşürürken, görsellere bakıldığında geminin hareket etmediğinin anlaşılmasını sağladı.

Daha sonra Yunan hükümet sözcüsünün açıklamalarına nazaran bir devlet vazifelisi gemiye çıkmaya çalıştı, gemidekiler ipi çekerek yardımı taleplerinin olmadıklarını söyledi.

SAATLER SONRA BATTI

Çarşamba gecesi 1 sularında ise BM’ye nazaran içinde 500’den fazla insanın bulunuğu gemi battı. Marinetraffic datalarına nazaran çok sayıda gemi bölgeye yardıma gidiyor. Ayrıyeten Lucky Sailor ve Faithful Warrior gemilerinin gittikleri pozisyon ile yardıma koşan gemilerin hareket ettiği pozisyon ortasında çok fazla uzaklık bulunmuyor.

Bu da akıllara geminin ortadan geçen saatlerde zar sıkıntı hareket edebildiği ya da dalgalar ve rüzgar tarafından Akdeniz’in ortalarına gerçek sürüklendiği ihtimalini getiriyor. Mayan Queen ismindeki bir lüks tekne 104 kişiyi kurtardı. Kurtarılanlar Kalamata limanına götürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir