İmamoğlu: Saraçhane mitingi önceden belliydi; teknik direktörün kararı ama oyuna girme ihtimali olan bir oyuncuyum

2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası alan ve katılaşması halinde siyasi yasaklı olacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun; Saraçhane davetini toplumsal medyadan öğrendiğini söylemesi hakkında, “Kendisini o an arayıp bu türlü bir miting düzenleyeceğimizi söylemedik lakin mahkumiyet kararı çıkması halinde Saraçhane’de toplanacağımız çok evvelce belliydi” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK üyelerine hakaret ettiği suçlamasıyla aldığı mahpus cezası ve siyasi yasağa ait olarak HaberTürk muharriri Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. 

“Cumhurbaşkanı top çevirmesin” 

İmamoğlu, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı çıkıp fikrini açıkça paylaşsın. ‘Evet bu karar doğrudur’ da diyebilir, ‘Bu karar yanlıştır ve istinaftan dönmelidir’ de diyebilir. Fakat net olsun. Top çevirmesin. Zira ben mertçe bir çaba istiyorum. O da bu türlü bir mertçe uğraş istiyorsa bunu söylesin.

“Oyuna girme ihtimali olan bir oyuncuyum”

“Ben tek başıma kendimi rakip olarak görmüyorum elbette. Lakin Erdoğan’ın karşısındaki rakip grubun bir oyuncusuyum. Teknik yönetici beni oyuna sokar yahut sokmaz. Ona ben karar vermeyeceğim. Fakat oyuna girme ihtimali olan bir oyuncuyum. Ve işin hoşu bugün bizim grupta oyuna girmeye ve sonucu değiştirmeye aday, o kapasitede pek çok oyuncu var artık.”

“Yarın iktidar biz olursak, ben de İstanbul’da tarih yazarım”

“Bu kararı benim adaylığımı güçlendiren bir karar olarak değil, iktidarın endişesinin ne kadar büyük olduğunu gösteren bir karar olarak görüyorum. Muhalefetin adayı kim olursa olsun iktidarı korkutuyor. Kaybetme korkusu yaşıyorlar. Ben muhalefetin kazanacak adayı belirlemesini istiyorum. Kim olur ona önderler karar verecek fakat kazanacak biri olmalı. Bizim tarafın belirlediği adayın kazanmasını benden fazla kimse isteyemez. Zira bugün iktidara karşın İstanbul’da güzel işler yapıyoruz. Yarın iktidar biz olursak, ben de İstanbul’da tarih müellifim.”

Akşener’le kucaklaşma görüntüsü

İmamoğlu, iktidar kanadı tarafından amaç alınan noktalardan biri olan Meral Akşener ile karar sonrası Saraçhane’deki kucaklaşma manzarasını şöyle anlattı:

“Mahkeme kararını bekliyorduk odada. Meral Hanım, eşim, ben, birkaç arkadaşımız daha. Bir orta eşim duygusallaştı. Gözleri doldu. Ben de ‘Yapma. Bunların hepsine hazırlıklı olarak bu işteyiz’ dedim. O da ben görmeyeyim diye ardıma geçti duvara yaslandı. Tabii Meral Hanım görüyor. O sırada karar geldi ve bana yazılı olarak ilettiler. Okudum. Duygusal bir ortam oldu. Meral Hanım bizi teselli eder üzere, gelip sarıldı. Siyaseten bir büyüğümüz, bir ablamız, deneyimli bir önder olarak bizi kucakladı. Ben de azami hürmet ile onun bu sıcak davranışına, bilhassa eşime vermek istediği ‘Yalnız değilsiniz” bildirisine karşılık verdim. Bundan bile mana çıkardılar. Gülüyormuşum. Tebessüm ediyordum hakikat. Ne yapacaktım. Bize karşı verilen bu karardan dolayı oturup ağlamamı mı bekliyorlardı…”

“Kaftancoğlu ile elbette sorun var, burası CHP, biat yok”

İmamoğlu, Canan Kaftancıoğlu ile ortalarında sorun olduğu argümanı hakkında da şunları söyledi:

“Elbette sorun var. Burası CHP. Biat yok. Fikir tartışması var. Burada farklı fikirlerin tartışılması ve bir sonuca ulaşılması geleneği var. Canan Kaftancıoğlu ile birtakım hususlarda farklı düşünüyoruz ve bunu da birbirimize söylüyoruz. Bu uygar bir tavırdır. Canan Hanım da çok net bir insandır. Fikir ayrılıklarımız olduğu bir gerçektir ama bunun detayı parti içi husustur. Fakat söylendiği, tez edildiği üzere durum yoktur, olamaz da. Daha fazlasını konuşmaya da gerek yoktur. Canan hanım, Saraçhane’de durduğu yerle gereken bildirisi aslında vermiştir. Fikir ayrılıklarımızın olması amacımızın birebir olduğu gerçeğini değiştirmez.”

  • TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu: Altı önder bir ortaya gelip, ‘bizim adayımız sizsiniz’ derse elbette aday oluruz
  • TIKLAYIN – İYİ Parti kurmayları, Kılıçdaroğlu’nun “içişlerine karışılmamalı” kelamlarına katılmadı: Kazanacak aday vurgusu yaptık
  •  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir