Mercedes-Benz Türk 100 bininci otobüsünü banttan indirdi

Türkiye’de 1967 yılından bu yana ağır ticari araç sanayisinin temel taşlarından biri olan Mercedes-Benz Türk, 100 bininci otobüsünü bantlardan indirerek kıymetli bir muvaffakiyete imza attı. 4 bini aşkın çalışanı ile hem Türkiye’nin hem de dünyanın en teknolojik, en çevreci ve en entegre otobüs üretim merkezlerinden biri olan Hoşdere Otobüs Fabrikası’nın bantlarından inen 100 bininci otobüs üçüncü jenerasyon Mercedes-Benz Travego oldu.

Hoşdere Otobüs Fabrikası, 1995 yılında Mercedes-Benz 0 403 modeliyle başlayan üretim serüveninde iç pazardaki muvaffakiyetinin yanı sıra yurt dışına yaptığı ihracatla da Türkiye iktisadına kıymetli katkı sağladı.

100 bininci otobüsün banttan inişi için Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda düzenlenen merasimde konuşan Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Lideri Süer Sülün, ”2008 yılında, şirketimizin kuruluşundan tam 41 yıl sonra, 50 bininci otobüsümüzü banttan gururla indirmiştik. İkinci 50 bin otobüsümüzü 14 yılda ürettik. Bugün 100 bininci otobüsümüzü banttan indirmenin gururunu yaşıyoruz. Türkiye’de üretilen her 2 otobüsten 1’ini üretiyor, ürettiğimiz her 10 otobüsten 8’ini ihraç ediyoruz. Bugün 70’ten fazla ülkeye yaptığımız otobüs ihracatımız, 62 bin adedi aştı ve biz bu ihracatın yaklaşık 40 bin adedini 2008 yılından itibaren gerçekleştirdik. Ülkemizin iktisadına, istihdamına ve geleceğine katkı sağlayan bir firma olarak, tüm çalışanlarımız ve paydaşlarımızla birlikte markamızın öncü pozisyonunu, otobüs alanındaki bayrak taşıyıcı misyonumuzla sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretiminden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Bülent Acicbe ise ”Hoşdere Otobüs Fabrikamızda 4 bini aşan çalışanımız ile Türkiye’yi dünyaya bağlayan fabrika olarak üretiyor ve geliştiriyoruz. Bizim açımızdan ve ülkemiz açısından bugün çok kıymetli bir kilometre taşına daha mesken sahipliği yapan Hoşdere Otobüs Fabrikamızda 100 bininci otobüsümüzü banttan indirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu eşsiz anı yaşamamızda katkısı olan başta tüm çalışma arkadaşlarımız olmak üzere paydaşlarımıza, müşterilerimize ve yolcularımıza teşekkürlerimi sunarım. Türkiye’yi, dünyanın otobüs üretimindeki üslerinden biri haline getirdiğimiz çalışmalarımız sonrasında yalnızca üretimimiz ve ihracatımızla değil, bünyemizde barındırdığımız İstanbul AR-GE Merkezimiz ile de tüm dünyadaki otobüslerimizin Ar-Ge sorumluluğunu üstlenerek ülkemize katma kıymet sağlıyoruz” diye konuştu.

Toplam ihracat 62 bin adedi aştı

Yapılan açıklamaya nazaran şirket, üretime başladığı 1968 yılından bu yana Mercedes-Benz ve Setra marka 17 farklı otobüs modelinin üretimine imza attı. Birinci otobüs ihracatını 1970 yılında gerçekleştiren firma o tarihten bu yana Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında yer alan 70’in üzerinde ülkeye 62 bin adedin üzerinde otobüs ihraç etti. Şu an ise Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda iki marka olarak 6 model, çeşitli versiyonlarıyla üretilip ihraç ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir