Milletvekilinden ‘Cinsel İstismar’ Sanığı Öğretmene Referans: “Yüksek Ahlak Sahibi Bir İnsan”

Ankara’da din kültürü ve ahlak bilgisi ile hafızlık öğretmeni 62 yaşındaki Münir Yükselmiş, 14 yaşındaki öğrencisi F.N.Ö.’ye cinsel istismar ve tacizde bulunduğu suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davada 38 yıl 9 ay mahpus cezasına çarptırıldı. Yargılama sırasında öğretmen için mahkeme heyetine örnek bir öğretmen olduğuna ilişkin referans mektubu gönderen, ortalarında bir eski milletvekili ve bürokratların da olduğu şahıslar hakkında ‘yargı vazifesini yapanı etkilemeye teşebbüs’ hatasından kabahat duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

Keçiören ilçesindeki bir okulda eğitim gören F.N.Ö. isimli kız çocuğunun ailesinin 2021 yılındaki şikayeti üzerine din kültürü ve ahlak bilgisi ile hafızlık öğretmeni Münir Yükselmiş hakkında soruşturma başlatıldı.

Münir Yükselmiş, savcılığa sunulan cinsel içerikli bildiriler ve Adli Tıp Kurumu raporu sonrası tutuklandı. Savcılık, soruşturması sonucu Münir Yükselmiş hakkında ‘zincirleme halde öğretici tarafından çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘zincirleme halde elektronik haberleşme araçlarının sağladığı kolaylıktan faydalanarak öğretici tarafından çocuğa karşı cinsel taciz’, ‘zincirleme halde cinsel hedefle çocuğu hürriyetinden mahrum kılma’, ‘zincirleme halde konut dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘zincirleme halde tehdit’ suçlarından 83 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Münir Yükselmiş, Ankara 36’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın birinci duruşmasında yaptığı savunmasında, F.N.Ö.’nün halasının kendisiyle birlikte olmak istediğini, bunu kabul etmeyince kendisine komplo kurulduğunu ileri sürerek, suçlamaları kabul etmedi.

Yükselmiş sözünde, belgeye giren WhatsApp konuşmaları ve gece vakti saatlerce yapılan telefon görüşmelerinin de hafızlık eğitimi için olduğunu tez etti. Şahit sözleri ve Adli Tıp Kurumu’nda yine rapor alınması nedeniyle yaklaşık bir yıl süren davanın karar duruşmasında son savunmasını yapan sanık Yükselmiş, suçlamaları kabul etmediğini, kendisine komplo kurulduğunu argüman ederek beraat ve tahliyesini talep etti. F.N.Ö’nün ailesinin avukatı Özcan Öztürk, son alınan isimli tıp raporunun, çocuğun anlatımlarının başından bugüne kadar dengeli olduğunu ortaya koyduğunu, bu nedenle sanığın en ağır biçimde cezalandırılması gerektiğini lisana getirdi.

Mahkeme heyeti sanık Münir Yükselmiş’e, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 30 yıl, ‘cinsel gayeli kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ suçundan 7,5 yıl, ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçundan da 1 yıl 3 ay olmak üzere 38 yıl 9 ay mahpus cezası verdi. Mahkeme, cezada takdir indirimi uygulamadı.

Avukat Özcan Öztürk, ayrıca yargılama sırasında ortalarında bir eski milletvekili ve bürokratların bulunduğu bireylerin mahkeme heyetine sanık için gönderdiği referans mektuplarına dikkat çekti.

Avukat Öztürk, sanık öğretmen için ‘Yüksek ahlak sahibi bir insan, örnek bir öğretmendir. Rehber olmuş örnek bir şahsiyettir. Çok yüksek ahlak ve edep timsalidir’ biçimindeki referans mektuplarını gönderen şahısların yargıyı etkilemeye çalıştıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılmasını talep etti. Mahkeme heyeti de yargılama aşamasında sanık Münir Yükselmiş için referans mektuplarını gönderenler hakkında ‘yargılama misyonunu yapını etkilemeye teşebbüs’ cürmünden hata duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir