Milyonların gözü enflasyon oranında… Memur ve emeklinin zam oranı belli oluyor

Asgari fiyatın 11 bin 402 TL olarak belirlenmesinin akabinde gözler memur ve emekli maaşlarına yapılacak artırım oranına çevrildi. En düşük memur maaşının 22 bin TL olacağı açıklanmıştı.

Haziran ayı enflasyonu bugün açıklanacak. Enflasyon farkı ile birlikte maaşlara eklenecek fark de belirli olacak. Bugün birebir vakitte refah hissesi oranı da belirlenmesi bekleniyor.

TÜİK bugün haziran ayı TÜFE’sini açıklayacak. Böylelikle memur ve emeklisinin maaşlarına yansıyacak 6 aylık enflasyon farkı aşikâr olacak.

Memur ve emeklisinin 5 aylık enflasyon farkı 13,13, SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin ise 5 aylık TÜFE oranı 15, 26. olarak belirlenmişti.

EN DÜŞÜK NET 22 BİN TL OLACAK

Bu ay en düşük memur maaşı net 22 bin lira olacak. Tabanın üzerinde maaş alanlar için ise oransal artış uygulanması varsayım ediliyor.

Düzenlemenin kısa müddette Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

“Çalışanlarımızın refahının artırılması bizim için önemli”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, önceliklerinin “yaşam kalitesini” artırmak olduğunu söyledi. Işıkhan, “Refah ve hayat kalitesini arttırmak önceliğimiz. Kimsenin mağdur olmaması, çalışanlarımızın refahının artırılması bizim için değerli.” dedi.

ASGARİ ÜCRET

1 Temmuz ile birlikte geçerli olacak minimum fiyat yüzde 34 artışla net 11 bin 402 TL olarak belirlenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir