Rusya’nın “operasyon kavşağına” saldırı

Ukrayna Savunma Bakanlığı Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Rus işgali altındaki Kırım’ın Dzhankoi kasabasında trenle taşınan Rus “Kalibr” seyir füzelerinin bir hücumla imha edildiğini duyurdu. Ukraynalı yetkililer atağın sorumluluğunu direkt üstlenmezken, bunun “Rusya’yı askerden arındırma ve Kırım yarımadasını işgalden kurtarmaya hazırlama” emeline hizmet ettiğini söyledi.

İlhak edilen yarımadanın Rusya tarafından atanan başkanı Sergei Askyonov, bir hücum olduğunu ve bölgenin hava savunma sisteminin etkin hale getirildiğini doğruladı. Askyonov, bir kişinin yaralandığını ve iki binanın hasar gördüğünü söyledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı 2022 yılında yaptığı açıklamada, Rusya’nın Kırım’daki en değerli iki askeri havaalanının Dzhankoi ve Gvardeyskoye’de bulunduğunu söyledi.

Açıklamada, “Dzhankoi birebir vakitte Rusya’nın güney Ukrayna’daki operasyonlarının tedarikinde değerli bir rol oynayan kilit bir karayolu ve demiryolu kavşağıdır” denilmişti

Kırım ayrıyeten Sivastopol kentinde değerli bir limana ve Rusya’nın Karadeniz filosu için büyük bir deniz üssüne konut sahipliği yapıyor. Ortalarında seyir füzeleriyle donatılmış su üstü gemilerinin de bulunduğu Rusya’nın en değerli savaş gemilerinden kimileri buraya demirlemiş durumda.

ABD daha evvel Rusya’yı Karadeniz’deki gemilerden ateşlenen seyir füzelerini Ukrayna’daki sivil maksatları vurmak için kullanmakla suçlamıştı.

Kırım’ın ilhakı

Kırım Yarımadası’nı 9 yıl evvel yasa dışı ilhak eden Rusya, geçen yıl başlattığı savaşta Ukrayna’nın topraklarının yüzde 15’inde daha denetimi ele geçirdi. Ukrayna’nın başşehri Kiev’de, Rusya yanlısı periyodun Devlet Lideri Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği (AB) ile İştirak Mutabakatı’nı imzalamayı ertelemesi üzerine 21 Kasım 2013’te protestolar başladı. Sokak şovları ve halkın reaksiyonu üzerine Yanukoviç, 22 Şubat’ta ülkeden kaçtı, akabinde Batı yanlısı siyasetçiler idareye geçti. Yeni idarenin iş başına gelmesi üzerine yarımadada konuşlu bulunan Rus askeri üssünden çıkan birlikler, Kırım’ın çeşitli kentlerinde ortaya çıktı.

Ukrayna ile Rusya ortasında Rus Karadeniz Filosunun pozisyonuyla ilgili 28 Mayıs 1997 ve 21 Nisan 2010’da yapılan mutabakatlara muhalif olmasına karşın Rus birlikleri, yarımada üzerinde hareket ederek yer değişikliği yaptı. Rus yanlıları, Kırım’ın Rusya’ya bağlanması için 25 Şubat 2014’te Parlamentoya baskı uygulamaya başladı. 400 civarında Rusya yanlısı, Kırım Parlamentosunu basarak Kırım’ın bağımsızlığını ilan etmesi için referandum kararı almasını talep etti. Yarımadada askeri üniformalı üzerlerinde hiçbir sembol ya da simge bulunmayan silahlı bireyler, 27 Şubat 2014’ten itibaren kamu binalarında denetimi ele aldı. “Yeşil adamlar” olarak isimlendirilen Rus yanlısı milis güçleri, kısa müddette hükümet binalarının yanı sıra Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunu da ele geçirdi.

Eli silahlı “yeşil adamların” gölgesinde 6 Mart 2014’te toplanan Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu, Kırım’ın Rusya’ya bağlanması için referandum yapılması kararı alındığını ilan etti. Bu süreçten itibaren yeşil adamlar, Kırım Tatarlarına ve Ukraynalılara baskı yaparak onları yarımadadan uzaklaştırmaya çalıştı. Kırım Tatarları, parlamentonun bu kararına karşı çıkıp boykot kararı alsa da 16 Mart 2014’te yarımadada kelamda referanduma gidildi. Rus yanlısı silahlı güçlerin denetimindeki referandum sonucunda Moskova’nın da beklediği kararın Kırım’ın Rusya’ya bağlanması istikametinde çıktığı açıklandı. Referanduma başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere memleketler arası kuruluşlar ve Türkiye dahil pek çok ülke karşı çıktı ve referandumu geçersiz saydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir