Sivas ücretsiz hızlı tren seferleriyle 46 bini aşkın ziyaretçi seyahat etti

Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas güzergahında hizmet veren süratli tren ile 27 Nisan-31 Mayıs ortasındaki fiyatsız devirde 125 binden fazla kişi seyahat etti.

Sivas, fiyatsız seferlerin düzenlendiği periyotta Ankara, Kırıkkale ve Yozgat’tan gelen 46 bin 974 ziyaretçiyi ağırladı. Ziyaretçiler, başta müzeler olmak üzere kentte Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet devrine ilişkin kültürel mirası da ziyaret etme imkanı buldu.

“İlimizi ziyaret edenlerin sayısı 4-5 kat arttı”

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, süratli trenin fiyatsız devrinde 46 bin 974 kişinin kente giriş yaptığını söyledi.

Bu sayıların kentin turizmine de yansıdığını lisana getiren Şimşek,

“İlimizi ziyaret edenlerin sayısının 4-5 kat arttığını görüyoruz. Örneğin Gök Medrese’yi nisan ayında 5 bin kişi ziyaret etmişken mayısta bu sayı 20 bin civarında. Birebir formda nisanda kent müzesini bin 800 kişi ziyaret etmişti, şu anda bu sayı 5 bini buldu. Atatürk ve Kongre Müzesi’ni ise nisanda 4 bin kişi ziyaret etmişti, şu anda bu sayı 10-12 bin dolaylarında”

dedi.

Şimşek, kentin Kangal Balıklı Kaplıca ve Yıldız Dağı Kış Sporları Merkezi üzere sıhhat ve kış turizmi açısından da kıymetli potansiyele sahip olduğunu belirterek, süratli tren sayesinde vakitle ziyaretçi sayısının daha da artmasını beklediklerini kaydetti.

Hızlı trenin hem konforlu olduğunu hem de vakitten büyük tasarruf sağladığına dikkati çeken Şimşek, şöyle konuştu:

“Sivas artık uzaktaki, anılardaki bir kent değil. Ankara’dan buraya günübirlik uzaklıkta bir kent. Vatandaşlarımız artık Sivas’a süratli, konforlu ve ekonomik biçimde gelebilir, Sivas’ın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret edebilirler. Adeta bir açık hava müzesi olan, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna tanıklık eden yapıtları bir ortada görebilirler, gezebilirler ve Sivas’ın eşsiz lezzetlerinden de tadabilirler”

Trenle 12 saat süren seyahat 2,5 saate düştü

Hızlı trenle Ankara’dan Sivas’a gelen Sinan Bozkurt, kendisinin Ankara’da ailesinin ise Sivas’ta yaşadığını lisana getirerek, “Her sene ailem burada olduğu için Sivas’a geliyorduk. Daha evvel otobüsle 6 saat, olağan trenle ise 12 saat sürüyordu. Bu bizim için çok büyük bir ıstıraptı. Şu anda süratli trenle 2,5 saate düştü. Sabah kahvaltımızı Ankara’da yapıp öğlen yemeğinde Sivas’ın hoş yemeklerini tadabiliyoruz. Sivas’ın tarihi yapıtlarını de gezebiliyoruz. Buruciye ve Şifaiye medreseleri, Kale Mescidi, Atatürk Kongre Müzesi üzere Sivas’ta gezilecek çok yer var.” tabirlerini kullandı.

Eşi ve çocuğuyla Ankara’dan Sivas’a gelen Bircan Acar ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara-Sivas süratli tren seferlerinin birinci ay fiyatsız olacağını açıklamasının akabinde yer ayırttığını ve eşinin doğum gününde Sivas’a geldiklerini söyledi. Acar, Sivas’ın tarihi ve kültürel mirasına hayran kaldığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir