Somali kökenli Türk doktorun eşi ikinci kadınla evlendi

Küçükçekmece Aile Mahkemesi’ndeki dava evrakına nazaran, Somali vatandaşı H.A.A, 2006 yılında okumak için geldiği Türkiye’de Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirip doktor oldu.
Genç kadın, 2011 yılında öğrenciyken İstanbul’da tanıştığı, kendisi üzere Somali vatandaşı olan H.O.S.M ile 2013 yılında Somali kanunlarına nazaran evlendi. Çiftin 2014 ve 2016 yıllarında Türkiye’de 2 çocukları dünyaya geldi.

Geçen müddette kocasıyla uyuşmazlık yaşayan H.A.A, Somali’ye taşınan eşinin kendisi ve çocuklarını ihmal ettiğini, son olarak da Somali’de bir öteki bayanla evlendiğini, eşinin onayı olmadığı için çocuklarını okula bile kaydedemediğini belirterek, Küçükçekmece Aile Mahkemesine başvurdu.

İKİ ÜLKE ORTASINDA İSİMLİ YARDIM MUKAVELESİ YOK

Mahkeme, tarafların Somali vatandaşı olduğundan boşanma davasında, Somali hukukunun uygulanması gerektiğini lakin bu ülke ile Türkiye ortasında isimli yardımlaşmaya ait bir mukavele bulunmadığı için Milletlerarası Özel Hukuk ve Adap Hukuku Hakkında Kanununa nazaran, Adalet Bakanlığı Milletlerarası Hukuk ve Dış İlişkiler Müdürlüğü aracılığıyla Somali’ye ilişkin mevzuat aslının istenmesine karar verdi.

H.A.A.’nın avukatı mahkemeye sunduğu dilekçede, yabancı olan eşlerin Türkiye’de açtığı boşanma davalarında, çiftin vatandaşı olduğu ülkenin kanunlarına nazaran karar verildiğini lakin bahis ile ilgili yabancı hukukta karşılığı bulunamayan yahut içeriği belirlenemeyen durumlarda Türk maddelerinin uygulanması gerektiğini savundu.
Avukatın dilekçesinde, Somali Federal Cumhuriyeti hukukuna nazaran erkeğin bayanı kelamlı olarak tek taraflı boşayabileceğine vurgu yapıldı.

TÜRK HUKUKU İSTEDİ 

Yargıtay kararı ve milletlerarası hukuktan örnekler verilen dilekçede, “Taraflar Somali vatandaşı olmaları sebebi ile açılan davada Somali hukukunun uygulanması gerekmekte ise de Somali’de geçerli olan hukukun uygulanması bilhassa bayan hakları, çocukların korunması ve gibisi bir çok mevzuda kamu sistemimize karşıtlıklar oluşturacak olması sebebi ile Türk Uygar Hukukunun uygulanması gerekmektedir.” tabirine yer verildi.

Dilekçede, Milletlerarası Özel Hukuk ve Tarz Hukuku Hakkında Kanununa nazaran, süreksiz önlem taleplerinde de Türk hukukunun uygulanması gerektiği aktarıldı.

Davacı avukatının talebini kabul eden mahkeme, Somali makamlarıyla yazışmaya gerek görmeden Türk Uygar Kanununa nazaran, öncelikle çocukların velayet haklarını tedbiren davacı anneye verip çocuklar için de önlem nafakası takdir etti.

MEDENİ KANUN UYGULANDI

Dava devam ederken, 16 yıldır Türkiye’de yaşayan H.A.A, Türk vatandaşlığına hak kazandı.
Mahkeme, H.A.A’nın artık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması nedeniyle de hakkında Türk hukukunun uygulanmasını isteyebileceğini bildirdi.
Bunun üzerine yine bir dilekçeyle müracaatta bulunan H.A.A, Türk vatandaşlığına “bekar” olarak kabul edildiğini belirterek davanın “nafaka” ve “velayet” davası olarak sürmesini talep etti.
Dosyayı karara bağlayan mahkeme çocukların velayetini daima olarak anneye verirken, Somalili babanın da çocukları için aylık 2 bin 500’er lira iştirak nafakası ödemesine hükmetti.
AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir