Ticaret Bakanı Bolat açıkladı: Türkiye’ye yatırım için büyük heves var

Ticaret Bakanı Ömer Bolat Ankara’da medya temsilcileriyle bir ortaya geldi. Bolat, Türkiye’nin tezli ihracat maksatlarından, enflasyon artışı ile birlikte gündeme gelen pek çok kesimdeki fahiş fiyat artışlarına, ihracatçıların krediye erişim zorluklarından ticaretteki değerli memleketler arası işbirliği amaçlarına kadar pek çok bahiste kıymetli açıklamalar yaptı. Yeni devirde gayelerini üç ayak üzerine kurduklarını belirten Bolat bunları; sürdürülebilir ihracat artışı ve dış ticaret istikrarı; faal, süratli ve inançlı bir gümrük anlayışı; adil, rekabetçi ve istikrarlı bir iç ticaret ortamı olarak sıraladı. Bakan Bolat’ın basınla ilk buluşmasından öne çıkan iletileri şöyle:

YURTDIŞINDAN YATIRIMLAR

“Dünya genelinde Avrupa’dan, ABD’den, İslam dünyasından, Körfez’den, Türkiye’de iş yapma, yeni yatırımlar yapma konusunda büyük bir iştah var. Seçim öncesinde de biz bunu görüyorduk; seçim çalışmaları ve seçim meçhullüğü nedeniyle bekle-gör modundaydılar lakin seçim bittikten sonra, güçlü bir kabine kurulduktan sonra yurtdışından Türkiye’de yatırımlara yönelik, iş yapmaya yönelik çalışmalar fiiliyata dökülmeye başlandı. Heyetlerin biri gidiyor, biri geliyor ve bunların somutlaşması an sıkıntısı inşallah. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz Bey ve Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek Bey, takım halinde evvel Birleşik Arap Emirlikleri’nde, Katar’da hafta sonunda ağır temaslarda bulundular. Suudi Arabistan’la ağır temaslar var, önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanımızın Körfez tipi üç ülkeyi kapsıyor; Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri. Değerli ticari muahedeler ve yatırım muahedeleri imzalanacak, yani kurmaylar ağır bir halde çalışıyorlar.

BAE ONAY SÜRECİNDE

Birleşik Arap Emirlikleri’yle ikili ticaret mutabakatımız esasen imzalandı, onay sürecinde. İnşallah 10 milyar civarında olan karşılıklı ticaret hacmini birinci planda 25 milyar dolara çıkarmayı, başarmayı hedefliyoruz. Daha sonra 40 milyar dolar maksadı var fakat bu çok yakın, sıcak ticari ve ekonomik görüşmeler siyasi alandaki süratli yakınlaşmanın sonunda Türkiye için, ekonomimiz için, halkımız için çok hoş ekonomik yararlara dönüşecek. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

AVRUPA’DA ÖNEMLİ ARAYIŞLAR VAR

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı bizi aradı, onunla da görüşmelerimizde birebir istekliliği, kararlılığı gördük. Geçen hafta bakanlarımızı ziyaret etti, beni de ziyaret etti. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük yatırım holdingi ADQ Holding ve başkanı bizimle görüştükten üç saat sonra da ticaret bakanı olarak atandı. Uğurlu geldi görüşmemiz kendisine. İnşallah oraya gittiğimizde onunla da görüşeceğiz. Bize şunu söylediler: ‘Türkiye’de yatırım konusunda 30 milyar dolarlık bir maksadımız var. Besin eserleri, lojistik-taşımacılık, ilaç ve hastane işletmeciliği kesimlerinde; altyapı yatırımlarında ve start-up’ların olduğu teknoloji teşebbüs firmaları alanında; bu 5 alanda tekliflere açığız.’ Açık bir bildiri verdiler. İşte Cumhurbaşkanımızın ziyareti ve yapılacak mutabakatlardan sona inşallah dış yatırımlarda büyük bir hızlanma olacak. Avrupa’dan da önemli arayışlar var, yani herkes artık başlamaya hazır bir modda, önümüzdeki birkaç ay içinde sonbahara girerken biz bu teşebbüslerin somut yatırımlara döneceğine inanıyoruz.”

İKİNCİ EL HAKKINDA

Bakan Bolat, ikinci el otomotiv fiyatlarına yönelik düzenlemeye ait de açıklamalarda bulundu. Bolat, şöyle konuştu: “İlk icraat olarak tebdili kıyafetle ağır kontrollere girdik. Arkadaşlarımız tespit ettikleri stokçuluk faaliyetine ceza kestiler. Biliyorsunuz bir sene evvel bakanlığımız bir karar almıştı; ikinci el satış için altı ay ve 6 bin kilometre sınırlaması getirilmişti. Bu düzenleme yetkili kurumlar için getirilmişti. Artık 1 Temmuz’a geldiğimizde bu husus da önümüzdeydi. Biz yetkili satıcıların üzerindeki bu kısıtlamayı ferdi satışlar için de getirdik, 1 Temmuz 2023 prestijiyle hem yetkili satıcılar hem ferdî satıcılar için bu düzenlemeyi getirdik. Bunun dışında, ferdî satışta üçü aşan satışlar zati yönetmelikte ticari satış olarak kabul ediliyor, yaklaşık 4 bin 800 kişi 50’den fazla satış yapmış. Bunlardan savunma istendi ve gerekli savunmaları alınıyor, cezalar kendilerine gönderilecek.”

FAHİŞ FİYAT CEZALARI

81 vilayette 53 bin firma, 306 bin eser kontrolü yapıldığını belirten Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bu kontrollerin sonucunda 212 milyon liralık idari para cezası kesildiğini söyledi. Bolat, “Değişik şeyler var. Biri rafta olan fiyatla kasadaki fiyatın tıpkı olması, bir başkası de tedarik fiyatına nazaran fahiş kâr marjıyla satma üzere durumlarda cezalar uygulanıyor. Haksız Fiyat Kıymetlendirme Heyetimiz var. Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarına karşı süreç yapıyor ki ceza ölçüleri 30 bin ila 300 bin lira ortasında değişiyor. Üçüncü bir düzenek da elimizde, Rekabet Kurumumuz var. Rekabet Kurumumuz da kartel oluşumları ya da hakim durumun berbata kullanılması üzere kıymetli rekabet bozucu aksiyonlara karşı büyük soruşturmalar yapıyor. Ellerinde 35 soruşturma var. Buna marketler de dahil. Rekabet Kurumu’yla da istişareler yapıyoruz, soruşturmaların hızlandırılması noktasında azami uğraş içindeler” sözlerini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir